1. januarja v številnih državah po svetu obeležujejo Mednarodni dan pisanja z roko. Pobudo za to je leta 1980 dalo Ameriško združenje za izdelavo pisal. V Sloveniji smo na pobudo Društva Radi pišemo z roko stopili še korak dlje ter dan raztegnili kar v celoten teden. Letošnji Teden pisanja z roko je potekal od 22. do 26. januarja 2024, njegova osrednja tema pa se je glasila »Zapisi časa o nas«.

 

Tednu pisanja z roko smo se na Osnovni šoli Otočec pridružili tudi letos, saj nam je bila pobuda Društva zelo všeč. Opažamo, da mlajši učenci veliko pišejo z roko, starejši pa predvsem tisto, kar je nujno. Veliko starejših učencev se, če je le možno, pisanju z roko izogiba. Številni njihovi izdelki nastajajo na računalniku, za vsakdanje pisno komuniciranje pa se uporablja predvsem telefon (SMS-i), računalnik (družabna omrežja, e-pošta) ter druge digitalne naprave.

 

Dokazano je, da naši možgani delujejo drugače, ko tipkamo, kot takrat, ko pišemo z roko. Strokovnjaki so ugotovili, da si tisto, kar napišemo z roko, bolje zapomnimo, kot tisto, kar natipkamo. Prav tako s pisanjem na roke lahko izrazimo več čustev. Pri pisanju na roko dobimo več idej in dlje časa ohranjamo pozornost. Naši možgani pa delujejo bolje pri pisanju z roko, saj pisanje spodbuja številne možganske centre.

 

Učitelji OŠ Otočec se pomena pisanja na roko zavedamo in zato dajemo pisanju poudarek skozi vse leto. Ne pišemo le v zvezke in delovne zvezke, temveč z učenci pripravljamo plakate, pravljice, izdelujemo igre, pišemo voščilnice, pisma skritim prijateljem, recepte in še mnogo drugih stvari.

 

V Tednu pisanja z roko 2024, pa smo vse to pisanje podkrepili s pogovorom in ozaveščanjem.

 

V dejavnostih so sodelovali učenci od 1. do 9. razreda. Predstaviti vam želimo nekaj izvedenih aktivnosti:

  • grafomotorične vaje v razredih 1. triade,
  • razmišljanje o dogodkih, ki smo jih doživeli, in izdelava razrednega slikopisa na to temo,
  • razmišljali smo o bontonu ter vljudnostnih izrazih,
  • izdelovali smo plakate na v naprej določeno temo (npr. priprava na kolesarski izpit),
  • krasili inicialke naših imen in priimkov,
  • v kar nekaj oddelkih smo se spomnili tudi na bližajoči se praznik (8. februar) ter zapisovali besede v povezavi z dr. Francetom Prešernom,
  • urili smo se v lepopisju,
  • spoznali smo tehniko pesnjenja, ki ji rečemo zastrta poezija (Black-out poetry),
  • v okviru projekta Erasmus+ smo z roko napisali pisma prijateljem v Italiji …

 

Vse nastale izdelke smo razstavili po hodnikih ter učilnicah naše šole. Ob koncu lahko zapišemo le še to, da se že veselimo Tedna pisanja z roko 2025!

 

Zapisala: Polona Umek Repovž

 

Related Images:

(Skupno 110 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost