Zdravnica Andreja Stušek, ki je bila še z dvema zdravnicama članica humanitarno-medicinske odprave na Madagaskar od novembra 2013 do januarja 2014, je predstavila učencem in delavcem šole življenje in delo na Madagaskarju oziroma namen njihove odprave. Delo je potekalo v vasi Matanga. Sprva so imeli nekaj težav s sporazumevanjem, vendar so se kmalu naučili osnovne izraze maltaškega jezika in francoščine, ki jo nekateri prebivalci govorijo kar dobro.

Madagaskar je otoška država, ki leži ob vzhodni obali Mozambika, v Indijskem oceanu. Je četrti največji otok na svetu. Uvrščen je med petdeset najrevnejših držav na svetu. Malgaško zdravstvo je samoplačniško, zato si večina domačinov ne more privoščiti osnovnih zdravstvenih zahtev. Ravno tu je razlog za vzpostavitev humanitarnih medicinskih odprav. Na predavanju nam je ga. Andreja v sliki in besedi predstavila delo v njeni ambulanti, kjer so zdravili večinoma bolne otroke, ki imajo težave z dihali, garjami, pa tudi s tuberkulozo. Namen odprave je bil med drugim preprečevati širjenje nalezljivih bolezni in mlade mamice čim več naučiti o zdravem prehranjevanju in pravilnem ravnanju z novorojenčki. Otroci so se zelo bali zdravnic, ki so bile oblečene v bele halje, saj so jih starši strašili, da jih bodo belci vzeli, če ne bodo pridni. Vsak dan so morale dobro očistiti ambulante, saj so imele težave s hrošči, škorpijoni in netopirji. Ker je najbližji zdravnik od vasi oddaljen približno šest ur vožnje, so imele vsak dan resnično zelo veliko dela. Na koncu je ga. Andreja predstavila še življenje na vasi. Odgovorila je na nekaj vprašanj, ki so jih zastavili otroci. Videli smo, da je odprava opravila res pogumno in koristno delo in ga. Andreji in celotni odpravi čestitamo za to velikodušno dejanje.

Zapisala: Hermina Videnič

 

Related Images:

(Skupno 613 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost