Pogovarjala sem se s pradedkom Francem Blažičem, roj. 25. 4. 1928 (naslov: Štravberk 3, 8222 Otočec), dne 24. 1. 2016.

1. Kako in kdaj ste hodili v šolo?

Hodili smo peš, in sicer eno uro in pol. Pozimi smo morali s konjem najprej narediti tir. Poleti smo hodili tudi bosi. Mi, hribovski otroci, smo lahko hodili v šolo vsak drugi dan. V šolo smo šli v ponedeljek, sredo in petek. Pouk je trajal od 9.00 do 13.30.

1. Se spomnite kakšnih zanimivosti na poti v šolo ali iz nje?

Veliko jih je bilo. Najbolj se spomnim, da smo se kdaj tudi zaigrali in je pot trajala še malo dlje kot ponavadi.

1. Ali so starši napisali opravičilo, če ste manjkali?

Ja, so.

1. Se spomnite imena kakšne učiteljice ali učitelja? Kaj pa ravnateljev?

Spomnim se učiteljice Ogrinčeve in ravnatelja Lapanjeta.

5. Koliko učencev je bilo v enem razredu?

Tega ne vem. Vem le, da je imel en učitelj po dva razreda.
         6. Katere predmete ste imeli?
Slovenščino – lepopis, računstvo in telovadbo. V 7. in 8. razredu pa še srbohrvaščino.
        7. Ali ste imeli v šoli malico?
Ne, v šoli nismo imeli malice. S sabo smo imeli kakšno jabolko ali kos suhega kruha. Ko so pa hodili naši otroci v šolo, smo starši malico plačali ali v šolo peljali nekaj ozimnice.
          8. Kje ste telovadili?
Če je bilo lepo vreme, smo bili zunaj na dvorišču. Pozimi in v primeru dežja pa smo telovadili kar v jedilnici.
        9. Ali ste imeli torbo, učbenike in zvezke? S čim ste pisali?
Torbe nismo imeli. Imeli smo samo en zvezek, ki smo ga vtaknili v malho. Pisali smo s peresnikom, ki smo ga namakali v tinto. Svinčnike smo dobili proti koncu šole, ampak so bili takšni, da se je hitro vse razmazalo.
       10. Kako je izgledala učilnica?
Imeli smo dolge lesene klopi. Pozimi smo se greli z velikim zelenim kaminom.
      11. Kako so takrat kaznovali učence, če niso bili pri pouku pridni?
Za deset ali dvajset minut so morali stati pred tablo. Če si še posebej nagajal, so te med poukom enostavno poslali domov.
       12. Ste si učenci med sabo tudi kaj nagajali?
Ja, če smo imeli gumice, smo jih nategnili in spekli sošolca v uho.

13. Kako so ocenjevali znanje? Ali ste bili za oceno vprašani ali ste pisali kontrolno nalogo?

Ocen nismo imeli. Učitelj je presodil, ali si se naučil dovolj, da greš v naslednji razred ali ne.

Pogovarjala se je Živa Hočevar, 4.b
(Spomine uredila Hermina Videnič)

(Skupno 1.255 obiskov, današnjih obiskov 1)