Tretji petek v mesecu novembru v vzgojnih ustanovah že več let zapovrstjo namenjamo pomenu lokalno pridelane hrane, saj se z daljšanjem poti od pridelovalca do potrošnika zmanjša vsebnost C-vitamina v zelenjavi, prav tako se zmanjšajo vrednosti vitaminov A, B, E.

Na ta dan v slovenskih šolah in vrtcih obeležujemo projekt Tradicionalni slovenski zajtrk in Dan slovenske hrane ki smo ga letos, 17. 11., obeležili tudi na OŠ Otočec.

Že ob pol osmih zjutraj so učenke, ki obiskujejo izbirni predmet Rastline in človek, začele pripravljati zajtrk. Na mizah v jedilnici je vse učence šole čakal zajtrk, kjer so lahko degustirali  jabolka, čakalo jih je več vrst kruha, namazanega z maslom in slovenskim medom ter mleko. Zajtrk je bil samopostrežen in učenci so lahko izbirali po svojih lastnih željah.

Upamo, da bodo take dejavnosti izboljšale odnos do hrane, razmislek o tem, da je res dobro zajtrkovati ter tako vplivale na njihovo zdravje. Učence na tak način spodbujamo h kulturnemu prehranjevanju in zavedanju, da vzamejo le toliko in tisto, kar bodo lahko pojedli. Lepo je videti zadovoljne in site otroške obrazke.

Nataša Lučovnik