V petek, 20. marca 2015, smo imeli v 2. b razredu naravoslovni dan z naslovom Svetovni dan meteorologije. Delo smo najprej začeli v učilnici, kjer smo se pogovorili, kako bo dan potekal. Seveda pa učenci niso pozabili, da je petek tudi dan, ko bomo lahko opazovali delni sončev mrk. Kar nekaj časa smo namenili pogovoru, kako nastane mrk, koliko ga bo vidnega v Sloveniji in podobno. Nato smo sestavili vprašanja za g. Andreja Laha, s katerim smo bili dogovorjeni za obisk vremenske opazovalnice v Novem mestu. Učenci so že nestrpno čakali, kaj bodo videli na Žibertovem hribu, kjer stoji opazovalnica. Bili smo presenečeni nad številom merilnih naprav in aparatur, ki so potrebne za opazovanje vremena. G. Andrej Lah, ki skupaj s svojim sodelavcem spremlja, opazuje in beleži vreme za Novo mesto in okolico, nam je povedal, da se njegov delavnik začne že ob 4. uri zjutraj in traja vse do 21. ure, ko odide domov. Vsako uro mora različnim medijem sporočiti, kolikšna je temperatura v Novem mestu in kakšno je vreme. Če so padavine ali kakšna druga vremenska stanja, sporoči tudi to. Pokazal nam je precej merilnih naprav, od različnih termometrov, do vetrnice in merilnikov padavin. Učencem je bilo na vremenski opazovalnici zelo všeč. Spoznali so veliko novega, zato jim bo obisk vremenske opazovalnice ostal še dolgo v spominu. Ko smo se vrnili v šolo, nam je uspelo narediti še plakat, ki bo nekaj dni na ogled v jedilnici šole. Za zaključek smo se naučili še pesem Vremenska poročila.

                           Zapisala:

Bernarda Vrtačič Turk

Related Images:

(Skupno 171 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost