Projekt Berideli! je namenjen branju vrhunskih klasičnih del za mladino in aktualizaciji prebranega na sodoben, ciljni bralni skupini dovolj privlačen način, da k sodelovanju pritegne čim večje število mladih bralk in bralcev.

Založba Beletrina je pripravila nabor knjig, med katerimi mentor izbere eno, ki jo bo skupaj z učenci prebiral in aktualiziral. V projekt smo se na naši šoli vključili prvič. Izmed ponujenih knjig smo izbrali knjigo P. L. Travers: Mary Poppins. Učenci, ki so izrazili zanimanje za sodelovanje v projektu, so dobili kodo in s tem dostop do e-knjige. Z učenci smo se dogovorili, da knjigo preberejo do konca meseca septembra, v prvem vikendu v oktobru pa delo nadaljujemo na srečanju, ki smo ga poimenovali Berideli noči v šoli. In tako se je tudi zgodilo. V petek, 6. 10., so se učenci sedmega razreda v popoldanskih urah vrnili v šolo. Za uvod v večer je učence nagovorila ga. Anita Dernovšek. Ga. Dernovšek je urednica Zvezdne Beletrine in učiteljica slovenščine. S pomočjo metode šestih klobukov, je učence popeljala v razmišljanje o aktualizaciji prebranega besedila. Učenci so k delu pristopili zelo resno in navrgli kar nekaj dobrih idej za aktualizacijo besedila. V nadaljevanju noči so do poznih nočnih ur poustvarjali besedilo. Odločili so se za dramsko in glasbeno poustvarjanje. Vse kar je nastalo so posneli, posnetke pa bodo poslali na natečaj. Na Beletrini bodo v začetku novembra izbrali najboljše prispevke in podelili nagrade. Držimo pesti, da bodo med dobitniki nagrad tudi naši učenci.

Zapisala: Polona Umek Repovž