24. aprila obeležujemo dan brez zavržene hrane. Na OŠ Otočec smo na ta dan pomislili že v mesecu marcu in v začetku aprila, saj smo izvedli kar nekaj dejavnosti. Do 21. marca 2024 je potekal za vse učence od 1. do 9. razreda natečaj z naslovom »Trajnostni rojstni dan brez zavržene hrane«, kjer so učenci sodelovali s svojimi likovnimi in literarnimi izdelki. Od 8. do 12. aprila 2024 smo beležili koliko hrane smo zavrgli na ravni šole v času malice in kosila. Za celotni teden je bil seštevek zavržene hrane 79 kg, kar pomeni, da je povprečno vsak učenec naše šole v enem tednu zavrgel približno 248 g hrane. V vseh razredih je bila izvedena anketa na temo »Hrana ni za tjavendan«. Knjižničarka, Polona Umek Repovž, je v oddelkih od 1. do 5. razreda izvedla uro knjižnične vzgoje na to temo. V času PB so učenci od 1. do 3. razreda brali knjige in se pogovarjali o tej tematiki. Prav tako so učenci od 4. do 9. razreda skupaj z učitelji na razredni uri namenili čas za pogovor na to temo. Vsi skupaj smo ugotovili, da lahko vsak posameznik prispeva k zmanjšanju zavržene hrane. Učenci so dali kar nekaj koristnih predlogov: da pri obrokih niso izbirčni; da pojedo vse, kar se jim da na krožnik ali si vzamejo sami; da hrano, ki je trenutno ne morejo pojesti, pojedo kasneje in da iz še uporabne hrane naredijo nov obrok. Z nekaj predlogi pa si pomagamo lahko tudi na naslednji povezavi TUKAJ.

Bodimo drug drugemu za zgled in se potrudimo, da bomo vsak dan prispevali k zmanjševanju količine zavržene hrane.

Zapisala: Bernarda Vrtačič Turk, Tim Zdrave šole OŠ Otočec