Danes, ko otroci dneve zaradi koronavirusa preživljajo več ali manj doma, imajo tudi več časa za branje. Ne veste, kako jih spodbuditi, da bi vsaj nekaj minut na dan vztrajali pri knjigi?
• Pri branju imam na nogah dve različni nogavici. – Kako je zabavno med branjem pomigati s prsti!
• Berem v pižami. – Sproščeno, kajne?
• Na glavi imam kapo s ščitkom, na očeh pa sončna očala. – Kot bi bil na plaži!
• Berem pod odejo in si svetim s svetilko. – To bom pa preizkusil večkrat, ko mi bo mama ukazala naj ugasnem luč, češ da je že pozno!
• Si že bral v dveh različnih čevljih? – Ha, ha, tega pa še nisem videl!
• Berem ob oknu. – Kako lepo je opazovati prebujajočo se naravo.
• Kričim, ko berem. – Odleže, kajne?!
• Berem domačemu ljubljenčku (psu, mački). – Ga nimaš? Beri svoji plišasti igrački.
• Berem svojemu bratcu/sestrici ali babici in dedku. – Ne živita s teboj? Pokliči ju po telefonu (če uporabiš video klic, ju boš lahko tudi videl) in jima preberi svojo najljubšo zgodbo. Naj ti zaupata, kaj sta onadva rada brala, ko sta bila stara toliko kot ti.
• Lezi na posteljo, noge nasloni na zid in prični z branjem. – Tako se lahko spočiješ in sprostiš.
• Ulezi se na tla sredi dnevne sobe in beri. – Kaj ni zabavno?
• Branje pod mizo v kuhinji. – Vau! Carsko, kajne?
• Obleci se vremenu primerno (če je treba, si nadeni bundo, kapo, rokavice) in beri zunaj (na balkonu, terasi, mogoče celo v gozdu). – Kako se prileže svež zrak in spremljava petja ptic!
• Branje na eni nogi. – Koliko časa ti bo uspelo vztrajati? Kdo zdrži dlje?
• Branje v banji ali v tuš kabini. – Tukaj imaš vsaj mir, kajne?!
• Pretvarjaj se, da bereš po mikrofonu polni dvorani. – Si upaš?
• Še kakšen način si izmisli sam.
Ko otroci preizkusijo vse zgoraj navedene predloge, naj si kakšno metodo branja izmislijo še sami. Naj jim domišljija kravžlja možgančke in jih spodbuja k branju!
Vir: https://www.literarnalekarna.com/berem/da-bo-branje-bolj-zabavno [1. 4. 2020]
Knjižničarka: Hermina Videnič