V petek, 3. 6. 2022, so imeli učenci 1. razreda poučno ekskurzijo v Belo Krajino. Na poti do Gorjancev in na drugo stran le teh so učenci spremljali pokrajino in kraje, ki jih večina še ne pozna. Nekaj se jih je spomnilo na poletne vožnje na morje, nekaj učencev ima v Beli Krajini sorodnike. Cilj potovanja je bil Krajinski park Lahinja z Otonovo pustolovščino.

Učenci poznajo otroškega pesnika Otona Župančiča in njegova dela. Pripovedovali so jih za bralno značko in prisluhnili pesmim ter ugankam med poukom. Pot je vodila skozi vas Dragatuš, kjer je pesnik živel in ustvarjal.

V Krajinskem parku sta skupino v senci starega gospodarskega objekta sprejela lokalna vodiča. Za začetek so se učenci seznanili s starimi predmeti, nato so slišali prve uganke, ki so jih pritegnile k raziskovanju okolja, kamor so prispeli. Ogledali so si črno kuhinjo in kamro v 250 let stari hiši. Ob ogledu kratkega filma z Otonom Župančičem jih je le ta nagovoril k iskanju namigov za odkrivanje značilnosti Krajinskega parka Lahinja.

Z zemljevidom v roki so skupine stopile na pot. S pomočjo ugank so odkrivali značilne predmete, rastline in živali ter tudi nekoliko oddaljen vir pitne vode, kjer jim je vodička prikazala, kako so jo domačini s škafi nosili v vas. Vsaka rešena uganka je imela namig za naslednjo točko, kjer so na domiseln in zabaven način odkrili spet novo uganko.

Učenci so ta dan pokazali veliko dobre volje in vztrajnosti. Nekaj njihovih vtisov:

Všeč mi je bilo:

 •  ko smo dvigovali vodo iz potoka. (Lovro)
 •  črna kuhinja in ko je vodič pokazal, kako so zakurili ogenj. (Andrej)
 •  da smo hodili in opazovali ptice v naravi in na fotografijah v opazovalnici. (Ožbej)
 •  sod z uganko. (Lucas)
 •  ko smo hodili in reševali uganke. (Maša)
 •  del poti preko brvi čez potok. (Julija S.)
 •  lesena sova z uganko. (Eva)
 •  iskanje velikana v grmovju. (Anja)
 •  lesena potka in iskanje ptice. (Julija P.)
 •  iskanje prvega namiga z noto in ptičem. (Žana)
 •  filmček o Otonu Župančiču. (Andraž)

 

Zapisala: Andreja Strgar

Print this pageEmail this to someone
(Skupno 70 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost