13. 10. so imeli učenci obeh 6. in 7. razredov kulturni dan, posvečen reformaciji in gledališču. Najprej so se ob slikovnem in video gradivu seznanili z reformacijo in tem, zakaj je bila tako pomembna za slovenski narod. Nato so se odpeljali v Novo mesto, kjer sta v KCJT nastopila Boštjan Gorenc Pižama ter Nik Škrlec in v duhovito-poučni predstavi orisala življenje v tistem času ter vse vzpone in padce, ki so jih slovenski reformatorji preživeli, da so se rodile prve slovenske knjige. Po vrnitvi v šolo so se lotili še dejavnosti, s pomočjo katere so razmislili o uporabljenih elementih pravkar videne odrske uprizoritve ter njihovih učinkih na gledalce. Povedali so, da jim je bila izvedba zelo všeč. Sedmošolci so dejali npr.:

– Predstava mi je bila všeč zaradi sproščenosti igralcev na odru, saj sta vse izpeljala na zelo smešen način. Najbolj mi je bilo všeč, ko sta prizor krajšala in tlačila v štiri sekunde in nato v sekundo in pol. (Lara Črešnar)

– Všeč mi je bilo, da je bila predstava komična, ter da sta imela igralca tudi stik s publiko. (Ines Turk)

– Predstava je bila zanimiva in zabavna, bila mi je všeč. Igralca sta dobro odigrala. Lahko bi imela pripomočke (npr. knjige), vendar sta uporabila veliko pantomime. (Pavel Radež)

– Všeč mi je bil prizor, ko sta se snemala za Facebook, Tik Tok in Instagram. (Nik Gorše)

– Všeč mi je bilo, da je bila predstava zabavna. Zanimivo mi je bilo, da so bili med predstavo tudi kratki videi. (Zala Zupančič)

– Predstava mi je bila všeč, ker sta zelo dobro igrala. Smejali smo se. Všeč so mi bila pravila v šoli tistega časa. (Matic Rifelj)

– Všeč mi je bilo, da je bila predstava smešna in poučna. (Sara Povše)

– Všeč mi je bil prizor, ko sta se prepirala in povzdignila ton, osvetljava pa je bila premalo barvna. (Andrej Povše)

– Všeč so mi bili smešni dogodki in projekcija, ni pa mi bilo všeč, da sta bila na odru le dva igralca. (Lovro Ščuka)

– Všeč mi je bil humor, zvočni učinki in oblačila, predstava bi lahko bila daljša. (Tilen Juntez)

Zapisala: Barbara P. Plevanč