PETEK, 16. 12. 2022

Zadnjega dne šole v naravi je jutranjo telovadbo nadomestilo pakiranje prtljage in čiščenje sob, “zmagovalna” ekipa s tekmovanja v urejenosti sob celega tedna pa je uredila še hodnik in skupni prostor. Prisrčno so se poslovili od res prijaznih zaposlenih na CŠOD Vojsko in se odpravili v dolino.
V Idriji so jih že pričakovali v muzejskem Antonijevem rovu, kjer so se poučili o zgodovini in tehnologiji pridobivanja živega srebra v teh krajih, dober kilometer rova z razstavo pa so si tudi ogledali. Potem pa – domov!

ČETRTEK, 15. 12. 2022

Predzadnji dan šole v naravi se je začel s krajšim pohodom, kjer so učenci šli »pogledat vreme« daleč spodaj v dolini. Po zajtrku so skrbneje kot prejšnje dni uredili svoje sobe, saj je seštevek točk nekatere že pošteno zaskrbel. Nato pa so zavihali rokave – tokrat dobesedno, saj jih je čakala zanimiva dejavnost: priprava tradicionalnih idrijskih žlikrofov. Po tem, ko so zamesili testo, zmešali nadev, oblikovali kroglice nadeva, razvaljali testo, ga nadevali, zvili, razdelili in končno oblikovali v značilno obliko, so šele razumeli, koliko truda in znanja je treba vložiti, preden pridejo na krožnik. To spoznanje se je pokazalo tudi pri kosilu, ko v vedro za odpadke ni romal niti en sam žlikrof. Pomagalo je tudi to, da so bili izjemno okusni.

Za dejavnost na prostem so učitelji ta dan izbrali tek na smučeh, ki se je izkazal za težjega, kot bi kdo pričakoval. Ko pa je bila osnovna tehnika osvojena, so učenci že dobro drseli po snegu.

Popoldne so skupine druga za drugo pripravile sobo pobega in se zabavale ob tem, ko so si sošolci razbijali glave nad njihovimi izzivi, da bi se prikopali do kod in ključev.

Ker se je šola v naravi bližala koncu, sta učitelja Janez in Maj z učenci pripravila še zaključek z evalvacijo dejavnosti celega tedna ter prikazom zabavnih fotografij in izborom najboljše fotografije tedna.

Sledil je še zabavni del večera z noro hitro igro 101 vprašanje ter zaključnim plesom.

SREDA, 14. 12. 2022

Zvoki Vidove trobente so ob 7.00 prebudili zaspane prebivalce CŠOD v nov dan športa in sodelovalnih dejavnosti. Za jutranjo telovadbo je učitelj Janez zbrane učence obeh šol napodil v zasneženi gozd, da so se povzpeli na vrh smučišča na Vojskem, nato pa se kar brez smuči z vrtoglavo hitrostjo spustili po njem.

Dopoldanska dejavnost je vključevala raznovrstne igre, skozi katere so spoznavali, kako pomembna sta dobra komunikacija in sodelovanje, po malici pa so učenci po kratkem tečaju iz orientacije opravili ekipno tekmovanje v orientaciji po Vojskem.

Popoldne so zapolnili priprava ekip na izvedbo sobe pobega ter skupinskimi nalogami in šaljivimi izzivi. Zvečer so nogometni navdušenci spet prišli na svoj račun – bučno so navijali ob drugi polfinalni tekmi svetovnega prvenstva, medtem ko so se ostali sprostili ob druženju in igrah.

TOREK, 13. 12. 2022

Budnica ob 7. uri je zjutraj prijala redko komu, toda ko so se učenci ogreli ob pospravljanjem sob (ocene so se gibale v razponu med 3 in 5in jutranji telovadbi ter pozajtrkovali, je bila dobra volja za športni dan že tu. V spremstvu svojih učiteljic in zabavnega učitelja Janeza so se napotili na  4-urni pohod do razgledišča na Hudourniku, kjer so lahko občudovali neverjetni razgled na z jutranjim soncem obsijane gore: Julijske in Kamniške Alpe, Karavanke, Blegoš, Matajur, Trnovsko planoto in Italijanske Dolomite. Seveda jih je znova spremljal kosmati Kasper, na koncu vasi pa se je koloni pridružila še vesela črna psička, tako da jim ni bilo dolgčas. Spotoma so si lahko ogledali tradicionalne kmečke hiše te regije ter še ohranjene pripomočke iz nekdanjih dni. Ob poti je ležalo tudi spominsko pokopališče žrtvam 2. svetovne vojne z nagrobniki v obliki nabojev. V dom so se vrnili utrujeni a zadovoljni, da so uspešno premagali zahtevno turo. Popoldne pa jih je čakal nov preizkus dogovarjanja in sodelovanja – priprava zabavne dejavnosti soba pobega za svoje sošolce, pri čemer je bilo treba vpreči svojo iznajdljivost, domišljijo in tudi precejšnjo mero znanja. Večer je potekal v znamenju družabnih iger in seveda polfinalne tekme SP v nogometu.

PONEDELJEK, 12. DECEMBER 2022

Učenci 8. razreda so srečno prispeli v snežno sončno idilo Vojskega.

Tudi osmošolci so dočakali dolgo pričakovano šolo v naravi, ki nosi naslov Spoznajmo in povežimo se. Malo po 10. uri so prispeli na Vojsko, kjer so našli prelepo, sveže zasneženo pokrajino. Najprej so se nekoliko okrepčali in se udobno namestili v sobe. Sledil je kratek sprehod po okolici doma in spoznavanje z novim prijateljem – sosedovim kosmatincem Kasperjem. Po kosilu so se pod vodstvom zabavnega učitelja Janeza zapodili v sneg in preizkusili svoje veščine dričanja z lopatkami, strmin pa so se lotili tudi kar tako, brez vsakega pripomočka. Na vrh Vojskega so prigazili še ravno pravi čas, da so občudovali enega najlepših sončnih zahodov na svetu – s soncem obsijana bela pobočja Triglava in sosednjih dvatisočakov. Pred večerjo so dobili tudi prvi izziv tega tematsko obarvanega tedna: kot skupina so morali zgolj z dolgimi tankimi vrvicami usmerjati pripomoček za pobiranje lesenih kvadrov in zgraditi čim višji stolp. Z boljšimi veščinami sodelovanja in koordinacijo so prepričljivo zmagala dekleta. Po večerji pa so se podali v mrzlo jasno noč na krajši pohod pod zvezdnatim nebom – bilo je čarobno. Za konec pa še: refleksija dneva in izbor fotografije dneva ter umivanje in končno – počitek.