V letošnjem šolskem letu smo se z veseljem pridružili temi Evrope v šoli – razmišljanju o zavrženi hrani. Učenci so spoznali precej šokantna dejstva o tonah kmetijskih pridelkov in živil, ki jih ljudje zavržemo, namesto da bi z njimi ravnali bolj odgovorno, povzročajo pa tudi veliko okoljsko škodo. Učenci so se nato lotili literarnega in likovnega ustvarjanja za natečaj Če kruhek pade ti na tla, poberi in poljubi ga. Nastalo je veliko risbic in slik, pesmi, zgodb in dramskih besedil. Najboljše od njih smo poslali na natečaj in nestrpno čakali na razglasitev rezultatov. Veselo nas je presenetil četrtošolec Jan Andrejčič, ki je s svojim dramskim tekstom Zemlja – zbudi se! prepričal žirijo, ki mu je podelila 3. mesto na državni ravni.

Takole je pod mentorstvom svoje učiteljice Erike Švirt napisal Jan:

ZEMLJA – ZBUDI SE!

(Se pogovarjata brokoli in kruh.)

BROKOLI: Ali veš, koliko hrane zavržejo ljudje?

KRUH: Ne, ne vem.

BROKOLI: Toliko, da bi lahko zapolnili 1000000 in pol olimpijskih bazenov.

KRUH: O, tega pa nisem vedel. Midva morava to preprečiti. Ampak, kako?

KRUH: Najbrž bo najbolje, da jim rečeva, da naj varčujejo s hrano.

BROKOLI: Kaj pa, če ne bodo?

KRUH: Sledil bo UPOR.

BROKOLI: Kakšen?

KRUH: Pokličimo hrano na nujen sestanek.

(Brokoli je poklical zelenjavo in sadje, kruh pa ostalo hrano. Dogovorili so se. Šli so v mesto.)

BROKOLI: Dragi ljudje! Mi rastemo, da nas pojeste in da iz nas nastane hrana za vas. Zelo smo jezni in žalostni, ko zgnijemo na kupu zavržene hrane.

KRUH: Tudi z ostalo hrano ni nič boljše. Zamislite se nad sabo.

BROKOLI: Hrane in sadja naj bo toliko, koliko je lahko pojeste. Pa tudi ostale hrane.

KRUH: Ne pozabite, da je na svetu še veliko ljudi, ki so lačni in umirajo od lakote.

KRUH, BROKOLI, SADJE IN ZELENJAVA: Šli bomo k njim, ki nas potrebujejo bolj kot vi. Potem boste vi lačni. Skrajni čas je, da UKREPATE!

(Konec)

Najboljša dela ostalih učencev si lahko ogledate v galeriji in med literarnimi prispevki.