O šolski prehrani

Z januarjem 2018 se pri otroških dodatkih ponovno uveljavljata sedmi in osmi dohodkovni razred (64% do 99% neto mesečnega dohodka na družinskega člana). Od tega datuma naprej bodo tako lahko pravico do otroškega dodatka uveljavljale tudi družine, v katerih je mesečni dohodek na družinskega člana znašal skoraj 1.020 evrov. Do otroškega dodatka po tej spremembi bodo 1. 1. 2018 upravičeni tisti, ki bodo vlogo oddali do konca decembra.

Do omenjene subvencije za ŠOLSKO PREHRANO so upravičeni le učenci, ki so prijavljeni na kosilo.

Več informacij o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev najdete tukaj.

Zakon o šolski prehraniPravila šolske prehraneObrazec za prijavo na šolsko predstavoObrazec za odjavo od šolske prehrane
Šolska shema

ŠOLSKA SHEMA je nov ukrep skupne kmetijske politike in pomeni pomoč z oskrbo s sadjem in zelenjavo ter mlekom in mlečnimi izdelki v izobraževalnih ustanovah. Učencem brezplačno razdeljujemo dodaten obrok sadja in zelenjave oz. mleka in mlečnih izdelkov. Izobražujemo jih o zdravih prehranskih navadah, lokalnih prehranskih verigah, lokalnem kmetovanju in preprečevanju zavržkov hrane.

Nosilci ukrepa: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za zdravje, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in Gospodarsko zbornico Slovenije.

Izvajalec ukrepa: Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja »Šolska shema« Evropske unije.

Naša šola je tudi letos vključena v ˝Šolsko shemo˝ evropske unije. Namen ukrepa ˝Šolska shema˝ Evropske unije je ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov in hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih. Slednja namreč povečuje tveganje za nastanek številnih bolezni sodobnega časa (sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, rak, osteoporoza, itd). Na naši šoli imajo vsi učenci živila na razpolago ob torkih od 7.30 do 8.15 v jedilnici šole. Občasno so ta živila kot dodatek obrokom, kar je označeno na jedilniku. Naša želja je, da se čim bolj povežemo z lokalnimi pridelovalci sadja in zelenjave ter z lokalnimi mlekarnami. Poslužujemo pa se hrane pridelane na ekološki način. Za vse starše, učence in učitelje, ki bi o ˝Šolski shemi˝ želeli vedeti kaj več, je na voljo spletna stran o http://www.shemasolskegasadja.si/

Nosilec projekta: Irena Papež;
sodelujoči: vsi razredi

Tradicionalne slovenske jedi

Šola je vključena v mednarodni projekt Zdrava šola. V okviru tega projekta se pogovarjamo o zdravi prehrani, slovenski prehrani ter o lokalno in ekološko pridelani hrani. V jedilnike poskušamo vključevati čim več tradicionalnih slovenskih jedi iz posameznih slovenskih pokrajin. Pri pripravi teh obrokov želimo uporabljati čim več lokalno in ekološko vzgojenih živil (dobavitelji).

Želimo si, da bi učenci spoznali čim več slovenskih tradicionalnih jedi ter uživali ekološko in lokalno pridelano hrano.

Pri tem vas vabimo, da z nami sodelujete pri obujanju tradicionalnih jedi tudi doma, zato bomo na teh straneh objavljali recepte, ki jih bomo našli in preizkusili v okviru šolskega programa.

Dolenjska in Bela krajinabelokranjsko cvrtje

Štajerskamlečni močnikpražen krompir

Gorenjskagovnač

Prekmurjekoruzna zlejvankabujta repabučni mafinibograč

Koroškaflosarski golaž

Primorska: rižota z morskimi sadežifuži

Tradicionalno slovensko

V sklopu projekta Tradicionalne slovenske jedi smo organizirali tudi tradicionalen slovenski zajtrk. Naši učenci so se posladkali z:

MALICA KOSILO POPOLDANSKA MALICA

KRHKI FLANCATI

SEZAMOVA PLETENKA

BIO SADNI JOGURT

TEDENSKI JEDILNIK: 17.6. - 24.6.

Pridružujemo si pravico do spremembe.

MALICA KOSILO POPOLDANSKA MALICA

17. 6.